Slider

Čestným členem byl i kníže Schwarzenberg

STŘÍKAČKA. Na kulturních akcích předvádějí Chýnovští hasiči mimo jiné i starou ruční stříkačku z roku 1885, kterou zrestaurovali v roce 2005.

 

Historie sboru 

 

Chýnov - Na Tři krále v roce 1878 se konala ustavující schůze chýnovského sboru dobrovolných hasičů. Velitelem byl zvolen obchodník Josef Doležal a sbor tehdy čítal třiatřicet členů.

 

Podle hasičské matriky získal v té době čestné členství sboru také Jeho osvícenost kníže Adolf Josef ze Schwarzenberků a Její osvícenost kněžna Ida ze Schwarzenberků.

 

U tří prvních požárů zasahoval sbor v únoru 1879. Poprvé to bylo 13. února v Nové Vsi, o tři dny později v Chýnově a v noci z 18. na 19. února zachránili obytné stavení opět v Chýnově.

 

Od tohoto roku měl sbor také svůj prapor, šest let na to se členové sboru pyšnili svou první stříkačkou, která prvně vyjela v prosinci 1888.

Na události byl bohatý také rok 1896. Kvůli trvalému dešti a bouři nemohla být dokonána ani přehlídka.  V tomtéž roce založili podpůrný fond pro chudobou a nemocí stižené hasiče.

 

V září roku 1957 se do historie sboru zapsal nový přírůstek – cisternový vůz. V témže roce byla také zadaptována zbrojnice.

 

V roce 1959 zasahovali naši hasiči celou noc v mínus čtrnácti stupních u velkého požáru stodoly státního statku v Chýnově.  
O rok později bojovali hasiči s povodněmi a v roce 1961 zasahovali u požáru chalupy Františka Felixe v Chýnově. Velké akce se zúčastnili o šest let později při požáru Silonky v Plané nad Lužnicí. S ohněm se tehdy bojovalo tři dny a tři noci a škody se vyšplhaly na třicet šest milionů korun. Politická krize v osmašedesátém roce pak činnost sboru na nějaký čas utlumila.

 

V roce 1978 žilo město mohutnými oslavami stého výročí založení sboru. K vidění byla historická technika výstava a soutěž v požárním sportu.

 

Osmdesátá léta byla ve znamení dvou požárů. V kolně zapálil chlapec rozlitý benzin a také opět hořel státní statek.

 

V 90. letech se především soutěžilo v požárním sportu. V roce 1992 odstartovala stavba nové zbrojnice. Rok na to získali hasiči převodem z Mladé Vožice cisternový automobil ŠKODA706 RTHP.

Zásahová jednotka kategorie JPO III s výjezdem do deseti minut vznikla v Chýnově ze členů sboru v roce 1995.

 

Po roce 2000 s příchodem mladých členů se činnost sboru dostává na velmi dobrou úroveň. Hasiči si polepšili i s technikou. V roce 2002 zakoupilo město novější cisternový automobil CAS 25, který nahradil stávající.

Velký zlom nastal po roce 2002, kdy celou republiku zasáhly velké povodně. Naši hasiči pomáhali celý týden při povodních v Plané nad Lužnicí. Tady se ukázalo jak důležitou složkou jsou sbory dobrovolných hasičů. Postupně je sbor dovybaven dvěma motorovými pilami, elektrocentrálou se sadou světlometů, dvěma plovoucími čerpadly, vysokotlakým zařízením, dýchací technikou, lezeckými prostředky a zdravotním materiálem. Hasiči si zrenovovali škodu Felicii od města v roce 2009 dostali převodem od armády vozidlo CAS 24 LIAZ,  a v roce 2010 od ministerstva vnitra dopravní automobil VW Transporter. 

 

V současné době má sbor 57 členů.Hasiči mimo ostrých zásahů pomáhají městu s technickými zásahy, pořádají ukázky pro děti a podílejí se také na kulturních akcích.